sobota, 13 czerwca 2015

Dwa jubileusze

Autor wpisuje dedykację
Głos ma Autor
Pierwszy po odzyskaniu praw miejskich burmistrz
Przypadające w bieżącym roku dwa jubileusze - 660 lecia nadania praw miejskich Bodzentynowi i 20. rocznica ich odzyskania stały się okazją do zorganizowania wystawy "Bodzentyn - utracony, odzyskany". Na przykościelnym placu ustawiono plansze przypominające dni chwały i upadku naszego miasteczka. Wystawa doszła do skutku dzięki zaangażowaniu p. Lidii Ujazdowskiej, Wojciecha Kalwata z "Fundacji Świętokrzyskiej.Góry historii" oraz Narodowego Centrum Kultury.Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja książki Wojciecha Kalwata pod takim samym tytułem jak wystawa oraz prezentacja "Bodzentyn 200 lat temu.". Wystawę będzie można oglądać do połowy sierpnia br.

Dziarska Jubilatka

Uroczystość rozpoczyna polonez
Popis nauczycieli i rodziców
Bohaterowie dzieł patrona szkoły
Wczoraj Zespół Placówek Oświatowych w Oblęgorku obchodził uroczyście 50 - lecie wybudowania nowej szkoły podstawowej i 20 - lecie zmiany patrona. Szkoła została powstała w ramach budowy "Tysiąca Szkół na Tysiąclecie". Początkowo patronat nad szkołą miała Komenda Wojewódzka MO w Kielcach, a szkole nadano imię XX-lecia PRL. Od 1995 r. szkoła swoim patronem ustanowiła Henryka Sienkiewicza. Po reformie oświaty placówka składa się ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wczorajsza uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości, byłych i obecnych nauczycieli, uczniów i rodziców. W przepięknym programie artystycznym przypomniano historię szkoły i jej osiągnięcia. Wzięli w nim udział nie tylko uczniowie, lecz także nauczyciele i rodzice. Jubilatka została obdarowana licznymi prezentami. Władze powiatu kieleckiego również dołączyły do składających gratulacje oraz uraczyły placówkę nietypowym prezentem, którym jest ...... nowy utwardzony parking dla samochodów.

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Pouczająca wyprawa

Gmina Łopuszno - droga do asfaltowania
Komisja w pełnym składzie
Komisja Dróg, Komunikacji i Budownictwa Rady Powiatu w Kielcach odbyła wyjazdowe, a raczej objazdowe, posiedzenie w północnej części powiatu kieleckiego. W ciągu 10 godzin radni zlustrowali drogi powiatowe w gminach Piekoszów, Łopuszno, Mniów, Zagnańsk, Miedziana Góra i Masłów. W trakcie objazdu rozmawiali z wójtami gmin Miedziana Góra, Mniów i Masłów, radnymi rad gmin, sołtysami i przypadkowo spotkanymi mieszkańcami miejscowości, w których zatrzymywali się, aby zapoznać się ze stanem dróg i obiektów im towarzyszących. Odwiedzili także obwód drogowy w Stachurze, gm. Mniów, gdzie zapoznali się ze stanem obiektów dzierżawionych od gminy, a które starostwo zamierza przejąć na własność. Sprawa ta ma być przedmiotem obrad na jednej z najbliższych sesji Rady Gminy w Mniowie. Jak zapewnia wójt Mariusz Adamczyk decyzja radnych powinna być pozytywna. Potrzeby, z którymi zetknęli się radni można ująć w trzech grupach :
Na drodze przed obwodem drogowym
  • modernizacja i przebudowa nawierzchni dróg - asfaltowanie dróg pozbawionych dotychczas nawierzchni bitumicznej oraz wykonanie nowej na najbardziej zniszczonych odcinkach,
  • budowa chodników i ich remonty,
  • zapewnienie skutecznego odprowadzenia wód poprzez udrożnienie rowów i przepustów, przebudowa przepustów, budowa innych urządzeń technicznych zapobiegających zalewaniu posesji przyległych do dróg powiatowych.

    W drodze do obwodu drogowego

    Radny Marian Zarzycki omawia problem


    Spotkanie z radną Rady Gminy Masłów

niedziela, 7 czerwca 2015

Zielonoświątkowo w Michniowie

Gospodarze imprezy "Michniowianie"
"Miniaturka" ze Wzdołu
 Zespół Stowarzyszenia "Dąbrowa - To My"
"Wzdolskie Kołowrotki"
"Skokotliwi" z Mostek
Wczoraj po południu wybrałem się do Michniowa. Prywatnie. Aby obejrzeć i posłuchać artystycznego programu z okazji minionych Zielonych Świątek. Rozpoczął go zespół "Michniowianie". Gospodarze imprezy uraczyli nas recytacjami wierszy i piosenkami sławiącymi wieś, przywiązanie do tradycji, ludowej kultury i "małej ojczyzny". Bardzo ciepło przyjęto występy zespołów z gminy Bodzentyn : "Miniaturki" z Zespołu Szkół we Wzdole, "Wzdolskich Kołowrotków" i stowarzyszenia "Dąbrowa-To My" z Dąbrowy Górnej. Na scenie zaprezentował się też zespół "Skokotliwi" działający przy Domu Kultury w Mostkach z niezawodnym Bogusławem Sitkiem. A, że popisom artystycznym sprzyjała dobra słoneczna pogoda, humory dopisywały i widowni, i występującym.