piątek, 12 września 2014

Przywracanie pamięci


Na południe od Psar, na skraju Puszczy Jodłowej, w pobliżu obecnej leśniczówki znajduje się zapomniany cmentarz choleryczny. Chowano na nim osoby zmarłe na cholerę i tyfus. Był to całkiem spory cmentarz, skoro na nim w 1810 r. pochowano 40 osób, w 1834 r.  45, a w 1836 r. 53. Zmarłych chowano również w latach następnych, a ostatnie pochówki miały miejsce w czasie pierwszej wojny światowej. Pamięć o tym zapomnianym miejscu postanowił przywrócić radny z Psar Starej Wsi Paweł Sokół. Po wielomiesięcznych staraniach, rozmowach i korespondencji z dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego cel osiągnął. W najbliższą niedzielę, 14 września odbędzie się poświęcenie ustawionego tam krzyża przywracającego pamięć o spoczywających tu zmarłych.Uroczystość rozpocznie się w kościele parafialnym mszą św. w intencji zmarłych pochowanych na tym cmentarzu. Warto wspomnieć, że przed utworzeniem parafii Psary i wybudowaniem kościoła w Psarach Starej Wsi znajdowała się kapliczka poświęcona św. Rozalii, orędowniczce chroniącej od zarazy. Obecnie kapliczka stanowi część kościoła parafialnego. 

środa, 10 września 2014

Rękawy przeciwpowodziowe dla OSP

Anomalie pogodowe ostatnich lat skutkują intensywnymi deszczami powodującymi lokalne powodzie i podtopienia. Dla skuteczniejszego zwalczania skutków nawałnic deszczowych władze powiatu kieleckiego w mijającej kadencji systematycznie doposażały jednostki OSP w pompy o wysokiej wydajności. Kolejnym zamierzeniem jest wyposażanie OSP w rękawy przeciwpowodziowe. Ten przenośny wielokrotnego użytku sprzęt przeciwpowodziowy z powodzeniem zastępuje powszechnie stosowane worki z piaskiem. Ma w porównaniu z nimi wiele zalet. Rękawy są lekkie, łatwe w transporcie i użyciu, dostosowują się do konfiguracji terenu. 10 metrowy odcinek rękawa zastępuje 170 worków z piaskiem i może być przygotowany w ciągu 5 minut.

wtorek, 9 września 2014

Nareszcie dalszy ciąg "Pętli Świętokrzyskiej"

W pierwszym programie operacyjnym województwa świętokrzyskiego uchwalonym w 1999 r. zaplanowano budowę "Małej Pętli Świętokrzyskiej". Miała to być droga prowadząca z Górna przez Św. Katarzynę, Bodzentyn, Nową Słupię i Bieliny do Woli Jachowej. Niestety nieprzewidziane kłopoty związane z jej budową w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego spowodowały, iż Pętla "zatrzymała się" tuż przed Świętą Katarzyną. Po usunięciu kolejno pojawiających się przeszkód, głownie związanych z ochroną środowiska,  4 września podpisano wreszcie umowę na dalszą budowę "Pętli". Odcinek o długości 1,6 km ma być wybudowany do 30 czerwca przyszłego roku. Nowa trasa zostanie poszerzona do 6 metrów, a po jej obu stronach zostaną utworzone pasy dla rowerzystów. Przebudowane zostaną również zatoki autobusowe, skrzyżowanie oraz chodniki.

Bądźmy widoczni

Od końca sierpnia każdy z nas poruszając się pieszo poza terenem zabudowanym ma obowiązek  noszenia elementów odblaskowych. Dzięki temu staniemy się bardziej widoczni na drogach dla kierowców. Osobę, która posiada na sobie elementy odblaskowe kierowca widzi już z odległości 150 metrów. W trosce więc o własne bezpieczeństwo, a nie tylko z uwagi na obowiązek prawny wyposażmy się w opaskę, kamizelkę lub znaczek odblaskowy.